Kelebek Etkisi

Herkese Merhaba Bugün Belki De Çoğunuzun Duyduğu Fakat Hakkında Fazla Bir Şey Bilmediği Kelebek Etkisi‘nden Bahsedeceğiz, Bu Konuda Örnekler Vereceğiz.
Peki Kelebek Etkisi Hakkında Ne Biliyoruz? Bir yerdeki kelebeğin kanat çırpışı dünyanın başka bir yerinde kasırgaya sebep olabilir, başka?

Kelebek Etkisi Nedir?

Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Edward N. Lorenz‘in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Daha sonralarda hava durumuyla ile ilgili verdiği şu örnek ile ünlenmiştir. Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir. Fakat daha çok yaratılan bir kaosun büyüyerek artmasını ifade eder.kelebek etkisi grafik

Kelebek Etkisine Örnek Vermek Gerekirse

1.Dünya Savaşı

1. Dünya Savaşı bir Sırp’ın Avusturya Macaristan Prensini Öldürmesi İle Başlamıştır.

Amerika

Amerika’da Otobüste Siyahların Beyazlara Yer Vermesini Zorunlu Kılan Kural Siyahi Bir Kadının Yer Vermeyi Reddedip Cezalandırılması Sonucu Başlayan Eylemler Sayesinde Kaldırılmıştır.

Hitler

1. Dünya Savaşı Sırasında Bir İngiliz Asker Henry Tandy Yaralı Haldeki Hitleri İle Karşı Karşıya Gelmesine Rağmen Yaralı Bir Düşmanı Vurmak İstemediği İçin Gitmesine İzin Vermiştir. Bunun Sonucunda Hitler 2. Dünya Savaşı Sırasında 60 Milyon İnsanın Ölümüne Neden Olmuştur.

John Kenedy

Amerikan Başkanı John Kenedy 20’li Yaşlarında Spor Yaparken Belini İncitiyor Ve O Günden Sonra Korse Takmaya Başlıyor. Kenedy’nin Suikastı Sırasında Atılan İlk Kurşun Kenedy’i Iskalıyor. İlk Atıştan Sonra Durumu Farkedip Arabanın İçinde Eğilebilip Kurşunlardan Kaçabilecekken Korse Taktığı İçin Kaçamıyor Ve Suikaste Kurban Gidiyor.
Konu Hakkında 2004 de Bir de Film Yapılmış The Butterfly Effect Diye Ben Daha İzlemedim Ama Kötü Bir Şeye Benzemiyor.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.