Karadelik Nedir? Ne İşe Yarar?

Herkese Merhaba,

Bugün de sizler için kara delikleri araştırdık. Peki nedir bu kara delik? Yenilebilir bir şey midir? Yararı var mıdır? Eğer sizde merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Buyrunuz…

Kara delik Nedir?

Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Buna kaçışı olmayan devasa bir mıknatısta diyebiliriz. Bilinen en büyüğü 40 milyar güneş kütlecik bir mıknatıs. Gerçi bunları toplu iğne depolamak için kullanamayız ama…

Nasıl Oluşur?

Kara delikler birkaç farklı şekilde oluşabilir.

Yıldızların Çökmesi:

Şimdi bir insan düşünün. Bu insanın iç basıncı kendi kütleçekimini yenemezse ve yemek yemeyi seven, belli bir kütlenin üstünde bir arkadaşsa çökmeye başlar. Bu da kara delik oluşumuyla sonuçlanır. Tabi çok kütleli arkadaşımızın yerinde bir yıldız varsa.

Madde Yoğunlukları:

Büyük Patlama’dan kısa bir süre sonra evrenin çeşitli bölgelerindeki yüksek madde yoğunlukları da kara deliklerin oluşmasına sebep olmuş olabilir.

Yüksek Enerji Çarpışmaları:

Bir de o kadar da kütleli olmayan kara deliklerin yüksek enerjili maddeciklerin çarpışması ile oluşmuş olma olasılığı var.Karanlık Karadelik

Kara delikleri Görebiliyor muyuz?

Kendilerini değil ama etraftaki maddelere etkilerini evet. Kara Deliklerin Maddeleri Yutma Anına Dışardan Bakıldığında Karanlık Bir Merkezin Etrafındaki Parlak Bir Gaz Bulutu Tabakası Görüyoruz. Etrafına parlak bir yoğurt döşenmiş olan yanmış bir iskendere benzetebiliriz. Bu durumda tabak evren yanmış iskender karadelik yoğurtta gaz bulutu tabakası olacaktır.

Keşfedilen İlk Kara Delik – Cygnus X-1:

Cygnus X-1 Keşfedilen ilk kara deliktir. Fakat 1964’te ilk defa görülen bu arkadaşın kara delik olduğunun farkedilmesi 1971-1972 yıllarındaki araştırmalara kadar mümkün olmamış. Dünyadan 6000 ışık yılı uzakta olup 6 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen bu kara delik aynı zamanda saniyede 800 kez dönmesiyle bilinen en hızlı dönen kara delikler arasında olma ünvanını kaybetmemiş. Başarılarının devamını dileriz Cygnus X-1. Evren seninle gurur duyuyor.

Kara Delik Tarafından Yutulan Bir İnsan Hayatta Kalabilir mi?

Ne Yazıkki Hayır. İngiliz astrofizikçi Sir Martin Rees, Kara Delik Tarafından Yutan Bir İnsana Neler Olabileceğine Dair Spagettileşme Terimini bizlere sunmuş. Eğer kara delik tarafından yutulmaya başladıysanız, vücudunuzun kara deliğe yakın olan tarafı karadeliğe doğru çekiliyor, bu işlem en küçük yapıtaşlarınıza kadar devam ediyor ve ince uzun bir şerit halini alıyorsunuz. Biraz Mide Bulandırıcı Ama İlginç Bir Gerçek.

Peki Spagettileşmekten Kurtulabilir miyiz?

Eğer Güneş Sistemimiz Kadar Büyük Bir Kara Delik Bulursanız, Kara Deliğin Kalbine Çekilene Kadar Spagettileşmeden Gidebilirsiniz. O zaman belki de insanların yıllardır sordukları soruların cevabını öğrenebilirsiniz. Ama bunu onlara anlatabilirsiniz orası muamma.

Dünyaya En Yakın Kara delik Hangisi?

A0620-00, diğer bir adıyla V616 Mon Adlı Arkadaş Şu Ana Kadar Keşfedilmiş Kara Delikler Arasında Yaklaşık 3000 Işık Yılı Mesafeyle Dünyaya En Yakın Kara Delik. Fakat Korkmayın, Herhangi Bir Tehlike Teşkil Etmiyor. Oley Güvendeyiz… Öyle Değil Mi?

En Büyük Kara Delik?

S5 0014+813 Şu Ana Kadar Evrende Keşfettiğimiz En Büyük Kütleli Kara Delik. Yazının Başında Da Belirttiğim Gibi Kütlesinin 40 Milyar Tane Güneş’in Kütlesine Denk Olduğu Düşünülüyor. 40 Milyar Güneşçik… Peh!

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.