Geçmişten Bugüne Rüzgar Enerjisi!

 

Neden Rüzgar Enerjisi?

Nükleer Santrallerin tehlikeli çalışma şartları, çevre için olumsuz sonuçlar doğurabilme ihtimalleri ve belirli bir ömürlerinin olması, insanları başka enerji kaynakları aramaya itiyor. Durum böyle olunca yatırımlar; çok daha uzun ömürlü olan, çevre ve insanlar için çok daha az tehlike teşkil eden yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılmaya başladı. Rüzgar enerjisi ise yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemli olanlardan bir tanesi.

gelişmiş rüzgar gülü
Peki bizim için bu kadar önemli olan rüzgar ve rüzgar enerjisi hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Gelin hep beraber rüzgar enerjisinin elektirik üretmek için kullanılmasının tarihçesine kısaca bir göz atalım.

Geçmişten Bugüne Rüzgar Enerjisi!

James Blyth:

Rüzgar gücü yelkenlileri hareket ettirmek ve gemileri yürütmek için en az 5000 yıldır kullanılıyor, fakat günümüzde kullandığımız rüzgar gücü ile elektrik üreten ilk değirmen 1887 yılının temmuz ayında İskoç Akademisyen Profesör James Blyth tarafından inşa edildi, ardından da 1891 yılında İngilterede patenti alındı.

Charles Francis Brush:

1887-88 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde, Charles Francis Brush, James Blyt’in değirmeninden daha gelişmiş bir değirmen inşa ederek 1900 yılına kadar evinde ve laboratuvarında kullanmak için elektirik üretti.

 Poul la Cour:

1890’larda Danimarkalı bilim adamı ve mucit Poul la Cour’un rüzgar türbinleri üzerine rüzgar tünelinde yapmış olduğu deney ve araştırmalar sayesinde günümüzde kullandığımız rüzgar türbinleri için ciddi bir bilgi birikimi oluştu.

pour la courun rüzgar gülü

Günümüzde kullandığımız rüzgar türbinlerinin ve rüzgar enerjisinin kullanımının bu kadar gelişmesini sağladığı için bu önemli şahsiyetlere teşekkür ediyor ve yazımızı sonlandırıyoruz. Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.