8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün Hikayesi Ve Tarihçesi

Dünya’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yada Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılan bu günün ortaya çıkış hikayesi ve tarihçesi hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Ortaya Çıkışı

Tarih 8 Mart 1857, Amerika Birleşik Devletlerinin New York Kentinde 40.000 dokuma işçisi 16 saat çalışma saati ve insanlık dışı çalışma koşullarına bir dur demek ve daha iyi çalışma koşullarına sahip olmak amacı ile bir tekstil fabrikasında greve başladı.

Bu amaç uğruna başlayan grev bir süre sonra polislerin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ile devam etti. Ardından çıkan/çıkarılan yangında işçilerin fabrika önüne kurulan barikatlardan kaçamaması yüzünden 120 kadın işçi yanarak korkunç bir şekilde hayatını kaybetti.

Bir başka tarih, 26-27 Ağustos 1910. Danimarka/Kopenhag’da 2.Enternasyonekle bağlı kadınlar toplantısında(Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Clara Zetkinİlk başta belirli bir tarih saptanmamıştı fakat anma gösterileri hep ilkbaharda yapılıyordu.

Tarihin 8 Mart olarak kararlaştırılması 1917 Bolşevik Devrimi’nin önderi ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in önerisiyle 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti.

1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında sosyalizmin yayılmasından çekinen bazı ülkeler tarafından anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen çeşitli gösteriler ile anılmaya başlandı ve 16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından tanındı ve 8 Mart’da anılması kabul edildi.

Buna rağmen Birleşmiş Milletler‘in resmi internet sayfasında, günün tarihine ilişkin bölümde kutlamanın New York’ta ölen kadın işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Türkiye’de ki Tarihçesi

Türkiye’de 1975 ve daha sonraki yıllarda daha yaygın ve güçlü olarak daha yüksek katılımla kutlanan Dünya Kadınlar Günü’nün 12 Eylül Darbesi’nden sonra 4 yıl boyunca kutlanması yasaklandı. 1984’ten itibaren ise her yıl 8 Mart “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya devam edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.